Betonowa historia z Palestyny


Kto był pierwszy? Nie wiadomo dokładnie. Na początku myślano, że Rzymianie. Jedna po odkryciach sprzed kilku lat już tak nie jest. Rzym nie miał monopolu na wszystkie starożytne wynalazki.
Rzecz będzie o betonie.
Pierwsze posadzki betonowe znaleziono w starych częściach amfiteatrów, ukrytych pod powierzchnią ziemi. Przeleżały w zaciszu zakamarków starożytnego stadionu wiele wieków, by przypadkiem dać się odkryć podczas badań archeologicznych. Znaleziona wylewka była częścią pomieszczenia gospodarczego w podziemiach amfiteatru sprzed trzech tysięcy lat. Pomieszczenie służyło za rupieciarnię. Dlatego wniosek, że beton nie był czymś niezwykłym w tych czasach.

Jednakże posadzka betonowa powstałą daleko od stolicy imperium. Gdzieś daleko na wschodzie w semickiej prowincji w wiosce na przysłowiowym za… stała chata, gdzie mieszkała rodzina garncarza. Zresztą profesja rzemieślnika nie ma nic do rzeczy. Ważniejsza jest kuchnia, a właściwie centralna jej część, czyli palenisko. Tam w miejscu, gdzie umiejscowione było ognisko, zachowały się ślady pierwszej, jak twierdzą archeolodzy, podłogi pokrytej prymitywnym w swej formule betonem.
Jak powstała trudno powiedzieć. Zachowały się jedynie fragmenty.

Polecamy również: wylewki betonowe